Zakład Endoskopii i Zaburzeń Metabolicznych

Pielęgniarka Oddziałowa: Maria Chytkiewicz

Zakres działalności:

  • diagnostyka i leczenie schorzeń całego przewodu pokarmowego - przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego, jelita grubego oraz wątroby i trzustki;
  • badania endoskopii diagnostycznej - gastroskopia, kolonoskopia a także USG jamy brzusznej i pH - metria z impedancją;
  • zabiegi z zakresu endoskopii zabiegowej - usuwanie polipów z przełyku, żołądka i jelita grubego, rozszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego balonem hydrostatycznym, zakładanie protez samorozprężalnych w zwężeniach nowotworowych przewodu pokarmowego, zakładanie gastrostomii odżywczej metodą endoskopową (PEG), niszczenie zmian naczyniowych za pomocą beamera argonowego (APC), leczenie żylaków przełyku metodą opaskowania, sklerotyzacji i inne;
  • diagnostyka i leczenie schorzeń wątroby, dróg żółciowych i trzustki oraz zmian w ścianie przewodu pokarmowego - endosonografia (EUS), sporadycznie - endoskopia kapsułkowa.

 

Specjalnością zakładu jest wykonywanie "trudnych" kolonoskopii i polipektomii z użyciem zaawansowanych narzędzi andoskopowych a także badania endosonograficznego.

W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie Pracowni ERCP; zabiegi w niej wykonywanie będą służyć do leczenia schorzeń dróg zółciowych i trzustki.

Badania wykonywane sa w ramach kontraktu z NFZ. Od wielu lat zakład jest uczestnikiem Programu Badań Przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka jelita grubego, który to program jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

 

KWALIFIKACJA PACJENTÓW DO HOSPITALIZACJI PLANOWYCH

Uwaga: przed kwalifikacją do hospitalizacji planych pacjent powinien zostać skierowany do rejestracji ogólnej przychodni w celu uzupełnienia danych w systemie Esculap
 
gabinet nr 220, bud. nr 6, II piętro
środa, czwartek: 8:30 - 9:30
 
Zakład Endoskopii i Zaburzeń Metabolicznych jest realizatorem Programu badań przesiewowych raka jelita grubego w latach 2019 - 2021.

Kolonoskopię w ramach programu  można wykonać, jeśli jest się w grupie:

§   osób w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego, 

§   osób w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego, 

§   osób w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha; w tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego; członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie nadzorcze co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii,

§   osób w wieku 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP); tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej.

Wystarczy zrobić kolonoskopię raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.

Decydując się na badanie, należy się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej, jeśli na 3 dni przed badaniem przejdzie się na dietę płynną. Można pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków.

W dniu poprzedzającym badanie można zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu (ok. godz. 14.00) powinno się zacząć przyjmować specjalny preparat do  oczyszczenia okrężnicy.  Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia. Od tego momentu nie można jeść, aż do badania.

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop). Jest to badanie bezpieczne, które w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu – wymagane są wtedy aktualne badania krwi.

USŁUGI ODPŁATNE

Sprawdź naszą ofertę usług dodatkowych
i przkonaj się, że są również na Twoją kieszeń!

Rektoskopia

180,00

Kolonoskopia ze znieczuleniem

650,00

Gastroskopia z testem urazowym

200,00